Trebamo pripremiti: škare, jedan bijeli papir za muffine, jedan šareni papir za muffine, ljepilo, neki šareni kartončić, bijeli papir i bojicu boje kože.
korak: od šarenog papira trebamo izrezati oblik suknje.
korak: trebamo uzeti šareni papir za muffin i nalijepiti ga na poleđinu suknje kao krila.
korak: od bijelog papira treba izrezati mali kružić za glavu i treba nalijepiti iznad krila; to treba obojiti bojicom boje kože
korak: nalijepiti iza glave bijeli papir za muffine
6. siječnja 2024. Pečuh je bio glasan od rock, alternativne, elektronske i još od puno vrsta glazbe. Organiziran je bio 9. Made in Pecs festival.
Ako je netko od vas već bio na tom festivalu, onda znate kako to izgleda Ali, ako fjoš niste bili, onda ću sad to napisati. Tako je napravljen da su skoro na svakom zabavnom mjestu u Pečuhu nekakvi programi, većinom bendovi, znači možeš svugdje slušati glazbu gdje odlaziš, i uopće ne trebaš ništa platiti za to.
Taj festival jedan je od mojih omiljenih festivala jer ljudi idu s jednog mjesta na drugo i slušaju različitu glazbu, a sigurno je i da ćeš se naći s nekim koga poznaješ. Čak i ako ne slušate istu vrstu glazbe jer, kako sam već i prije napisala, bendovi su jako različiti, kao i ljudi. Još je i zato je dobro otići jer možeš upoznati nekakve nove bendove ili simpatične ljude.
Ove godine festival je počeo u deset sati ujutro, a koncerti su trajali do sutradan ujutro do jedan.
Meni je osobno ovo bio četvrti festival, ali vam mogu reći da je i ove godine bio fantastično. Poslušala sam puno bendova; i starih i novih i opet je bilo jedno jako dobro iskustvo.
1. dan: U ponedjeljak ujutro u 6.00 smo krenuli i put je trajao 4-5 sati. Kad smo stigli pogledali smo IV. gimnaziju i upoznali smo se s domaćinima. Ja sam boravio kod francuske obitelji. Domaćin se zvao Samuel, njegova mama Marika, a tata je živio u Francuskoj.
2. dan: Poslijepodne smo išli u školu pogledati kako tamo uče, skoro sve su učili na francuskom, zbog toga nisam puno razumio. Čudno je bilo da su se profesori i profesorice ponašali drugačije, možda zbog nas. Mislim da tamo su puno direktniji ljudi i ima čudnih stvari, npr: da škola traje i poslijepodne. Uvečer s razredom smo išli u Muzej iluzije, meni nije bilo puno čudesnih stvari, kao i tunel u kojem se osjećaš kao da se svijet vrti oko tebe (ja i obično tako razmišljam).
3. dan: Posjetili smo Hrvatsko narodno kazalište. Pogledali smo različite prostorije koje su iznad pozornice i kako baletani treniraju. Poslije smo išli po gradu i pogledali smo najčudesnije kipove i Crkvu sv. Marka. I uplašili smo se zvuka topa.
4. dan: Išli smo u Karlovac i isto kao i prije progledali smo najznačajnije kipove i mjesta, npr: Kino Edison. Pogledali smo jedan akvarij i kafić. Poslije toga krenuli smo natrag. Uvečer sam s domaćinima pogledao King’s Speech i Captain America 2 na DVD-u.
5. dan: Probudio sam se u 11.30 i zbog toga nisam imao vremena ići šetati, brzo sam se spakirao, jeo francuski sendvič i krenuo u smjeru škole. Oprostio sam se od domaćina i s razredom krenuo natrag u 14.00.
U studenom smo išli u Oktatasi Hivatal na profesionalnu orijentaciju. Ondje smo trebali napraviti jedan kviz u grupi po troje. Pobijedili smo DUšan, Miroslav i ja pa smo bili sretni. Nakon tjedan dana, na satu razrednika saznali smo da smo četvrti koji imaju najveći broj bodova. Jako smo se iznenadili i čekali smo da za nagradu odemo u cementaru.
Kad je došao taj dan, bili smo vrlo sretni, ali Miroslav nije mogao doći jer je bio bolestan. Zato je došao Damir. Kad smo stigli u cementaru, bila je jako velika. Prvo smo slušali prezentaciju o Holcimu. U prezentaciji su bila i neka pitanja. Kad smo na neko točno odgovorili, dobili smo jednu loptu. Poslije prezentacije dobili smo limunadu i išli smo pogledati cementaru izvana. Dobili smo mnogo informacija. Mogli smo i vidjeti od čega je cement.
Cementara je bila jako zanimljiva. Meni se jako svidio izlet!
Gergely Kovács, 7.b
U sobi za prezentacije pokazali su nam jednu prezentaciju. U njoj su bili podatci o tvornici. Poslije su nas odveli do proizvodnih kola u kojima se od kamena proizvodi. Vidjeli smo procese proizvodnje kamena u prah i izgaranje materijala na različitim stupnjevima. Nakon toga su nas odveli u laboratorij u kojem smo vidjeli jednog velikog robota, koji služi za razne procese ispitivanja. U sljedećoj prostoriji bilo je završno ispitivanje gotovih proizvoda.
U školu smo se vratili autobusom. Meni je jako svidjelo i mnogo toga sam naučio.
Poštovani i dragi profesori i profesorice, učenici i učenice Hrvatske škole Miroslava Krleže,
željeli bismo vas obavijestiti da smo ponovno pokrenuli školski radio te da se kod porte nalazi kutija u koju možete ubaciti prijedloge za pjesme koje želite slušati.
Ugodno slušanje! 🙂 Ekipa školskog radija: Zara, Mark i Máté